Sammanfattning – styrelsemöte 22 april
Rabatten i Sundelius park är nu färdigplanterad, och vi ser fram emot invigningen den 15 juni – mer information kommer senare.
Vi fortsätter arbetet med våra anslagstavlor och välkomstskyltar – några ska byggas nya, några ska rustas upp, får en tvätt, ny färg och välkomstskyltarna ska få fina blomkrukor.
Inför Valborg planerar vi som vanligt firande vid Ankdammen med sång, grillning och traditionsenlig majbrasa. Kl 19 börjar vi. Grillen kommer att vara tänd, ta med eget att grilla. Och gör er redo för allsång! Vi kommer röja och samla ihop ris till bålet under dagarna som följer. Stort tack till Sven, Nisse och Stig som röjt vid brasan i över 35 år! Nu är det dags för oss att ta över stafettpinnen.
Vi blickar också framåt mot sommarens stora händelse – Marieholmsbadets 70-årsjubileum den 29 juni. Vi har olika idéer på hur byaföreningen kan delta och bidra till firandet och har nu fått kontakt med den som ansvarar för evenemanget hos kommunen.
Till sist har vi också tagit beslut om att ordna byaloppis i höst – mer information och datum kommer efter sommaren.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för att få Byanytt till din mail!
Vi ser fram emot att mötas i byn under våren och sommaren!
Nästa styrelsemöte: 3 juni 2025