Utveckling

200 kg skräp samlades in

Vilken succé! Tillsammans samlade vi in 200 kg skräp i lördags!

Det var allt ifrån en cykel till två bildäck och en massa plast. Så oerhört bra jobbat av alla som hjälpte till i lördags. Nu finns det 200 kg mindre skräp i naturen.

Otroligt roligt att se att så många barn var med och samlade skräp och verkligen gjorde en skillnad för vår by Liss och Vilya vann barnens tävling då de samlat in över 30 kg tillsammans. Stort grattis till er!

Familjen Rosenqvist/Hansson vann de vuxnas tävling då de samlat 33,1 kg skräp tillsammans och blev belönade med en överraskning från Johans trädgård. Stort grattis till er!

Fyra bilder från lördagens skräpplockardag. En på vinnarna av de vuxnas tävling, en på vinnarna av barnens tävling, en på kartan över de områden vi plockat skräp på samt en på högen av skräp som samlats ihop.